Витамин С не може да се синтезира от организма, затова е много важно постъпването на оптимално количество чрез храната. Световно известният автор Ърл Миндъл в своята книга Библия на витамините през 21-ви век пише: "Шипката е най-богатият естествен източник на витамин C. Той се произвежда в плода на розата след отпадане на венчелистчетата. Шипковите плодове съдържат биофлавоноиди и други ензими, които помагат на витамин С да се усвои максимално от организма". Съдържанието на витамин С в Шипката варира в границите от 1700 до 7000 мг. в килограм плод. Moже да се каже, че едно от най – важните свойства на аскорбиновата киселина (витамин С), открито през последните десетилетия, е антиоксидантното й действие. Както други природни антиоксиданти, и тя има забележителното свойство да улавя и неутрализира свободните радикали образувани при т.н.окислителния стрес в клетките.Както е известно, те окисляват белтъците, липидите и ДНК молекулите, разстройват нормалната обмяна на веществата и стават причина за възникване на различни заболявания. Кооперативното действие напр. на токоферолите, каротеноидите и аскорбиновата киселина предпазват липидите и другите молекули от окисление. Така, сам или с други антиоксиданти, витамин С стои на своя боен пост в клетките и воюва срещу сводните радикали, които се срещат както в хидрофилна така и в липофилна среда. Много са доказателствата, които съществуват за противовъзпалителната роля на витамин С, защитните му функции при сърдечно-съдови и канцерогенни заболявания и много други болести. Въпреки старата и богата история, въпреки многобройните доказани здравни ефекти, витамин С, остава вещество с все още мистериозни и не напълно изяснени функции. Независимо от това, безспорно, ползата от него е неопровержима, а ШИПКАТА си остава световният шампион по съдържание на витамин С!
Какво представлява витамин С?
Витамин С или аскорбинова киселина изпълнява множество важни функции в човешкия организъм. Той увеличава значително усвояването на желязо (Fe), участва в образуването на костите, зъбите и тъканите. Значителна роля има при заздравяването на рани, поддържа еластичността на кожата, необходим е за производството на стресовите хормони, подобрява устойчивостта към инфекции, помага при високо кръвно налягане, атеросклероза и рак.
Много важно е да се знае, че този витамин не може да се образува в човешкото тяло, поради което е нужно да бъде внасян чрез храната или на таблетки. Храните, които са най-богати на витамин С са шипките със средно 450 мг на 100 гр. плод, докато цитрусовите плодове съдържат едва 50 мг на 100 гр плод.
Добре е да се знае, че голяма част от витамина се разрушава при термична обработка, при замразяване и дори при по-дълго съхранение.
Действие на витамин С
На всички нас ни е известно основното влияние на витамина върху съпротивителните сили на организма.
На първо място той подобрява дейността на белите кръвни телца, които от своя страна имат функцията да откриват, разрушават и изяждат вирусите, бактериите и раковите клетки. Белите кръвни телца на хора, които приемат витамин С в порядъка на 1 до 2 гр. дневно се отличават със значително по-голяма активност.
Витамин С е изключително важен антиоксидант. Той подпомага и значително засилва действието на други антиоксиданти като витамините А и Е. Може да се твърди, че тези три витамина са жизненоважни един за друг (имат синергична връзка), понеже всеки от тях има свойството да усилва и подпомага значително действието на другите два.
Много важна роля има по отношение на мозъка. Той го поддържа, като го предпазва от кислородна недостатъчност. След изследвания най-високи концентрации на витамин С в човешкото тяло са били откривани в нервната тъкан, което показва, че тази част на тялото има най-голяма нужда от него.
Преди години са били проведени опити, които са разкрили, че витамин С, А и селен са в състояние да предотвратят развитието на ракови клетки. В частност сам по себе си витамин С пречи значително на преобразуването на някои вещества в ракообразуващи. Като такива могат да се посочат нитритите, които се намират най-вече в плодовете и зеленчуците, вследствие на торенето им с азотни торове, които ние по лошо стечение на обстоятелствата няма как да избегнем и поглъщаме повече или по-малко. При попадането си в човешкия организъм те се превръщат в нитрозамини, които са главна причина за развитието на рак на стомаха и червата. Доказано е, че големи количества на витамин С блокират процеса на превръщане на нитратите и нитритите в нитрозамини.
Без витамин С е невъзможен синтезът на колаген, който е основен протеин за изграждането на съединителната тъкан. Приема на нужните дози от витамин С спомага за по-бързо заздравяване на рани по кожата и за поддържането й в добро състояние.
Витамин С участва в усвояването на калция, от което става ясно, че спомага за формирането на костите, растеж и навременно и безпроблемно зарастване при счупване.
Благотворното влияние на витамин С върху сърцето и кръвоносните съдове е всеизвестно. При проведени изследвания на хора, прекарали инфаркт е забелязано, че белите кръвни телца пренасят витамин С от други части на тялото към сърцето, като по този начин се подпомага възстановяването на увредените клетки на сърдечния мускул.
Съществува обратнопропорционална връзка между кръвното налягане и витамин С или иначе казано, колкото по-малко е количеството от жизненоважното вещество, толкова по-високо е налягането.
Жизненоважен е за хора, които страдат от алергии. Витамин С противодейства на всички токсични и ракообразуващи процеси в тялото. Такива се предизвикват от цигарен дим, никотин, автомобилни газове, тежки метали... все неща, на които сме подложени в нашето ежедневие. Научни изследвания показват, че кръвта на пушачи и алкохолици съдържа средно 20 до 40 % по-малко витамин С. Причината за това е, че резервите от витамина постоянно се изтощават от посочените агресивни влияния.
Ако не се набавя ежедневно и в нужните количества, това може да доведе до множество вреди за организма ни.
Препоръчителни дози
Нормалните граници на дневния прием за възрастен човек са между 500 мг и 2000 мг. Въпреки всичко посочената доза е предмет на редица спорове.
Има много фактори, които увеличават нуждите от витамин С. Като пример може да се посочи голямата горещина или голям студ, тютюнопушенето, приемът на лекарствени средства, подлагането на големи физически натоварвания при работа или спорт.
До момента не е известен случай на предозиране от витамин С, поради което споменатите дози от по 2 до 3 гр на ден не могат да се смятат за предозиране.
Но при приемане на много по-големи дози, възможно е да възникнат стомашни проблеми, особено за страдащи от гастрит и язва.
За такива случи се препоръчв да се приема витамина след храна или чрез разтворими варианти на същия.
Приемът на витамин С е препоръчително да се комбинира с биофлавоноиди, тъй като има основание да се смята, че подобряват усвояването му от организма.
Тъй като витамините са естествени вещества е най-добре те да се приемат чрез храната или чрез хранителни добавки и течности, които също произхождат от природни източници, въпреки че много от тях могат да бъдат и синтезирани.
Присъедини се към нас за едно вълнуващо пътешествие в необятния свят на „Царицата на билките” – Шипката
гр. Трявна
ул. Патриарх Евтимий 40
© 2020 Balevski & Kirov. All rights reserved | дизайн Инфоцентър Трявна
By logging in you agree to our Terms and Conditions and Privacy Policy